تقوا و تعبد آیت‌الله سید مهدی عبادی زبان‌زد خاص و عام بود

اخلاق، تقوا و تعبد مرحوم آیت الله سید مهدی عبادی در همه مراحل زندگی و فعالیت های اجتماعی ایشان کاملا مشهود بوده‌است و حتی بقیه ی امتیازاتی که مرحوم آیت الله عبادی از نظر علم، فقه و حتی در عرصه‌ی انقلاب به عنوان پدر دو شهید داشتند در واقع اینها را تحت الشعاع آن شخصیت تعبدی و تقوای ایشان قرار داده بود.
ه گزارش خاورستان، آیت‌‌الله ‌سید مهدی‌ عبادی‌ در سال‌ ۱۳۱۵ هجری شمسی در شهر خوسف‌ از توابع‌ بیرجند در خانواده ‌ای‌ روحانی‌ به‌‌دنیا آمد. پدرش‌ حجت‌ الاسلام‌ آقا سید حیدر در تمامی‌ دوران‌ تحصیل‌ به‌ تبلیغ‌ پرداخت‌ و در عین‌ حال‌ برای‌ امرار معاش‌ به‌ شغل‌ کشاورزی‌ مشغول‌ بود و حوزه‌ علمیه‌ خوسف‌ را تأسیس‌ کرد. مادرش‌ نیز نوه‌ مرحوم‌ آیت ‌الله ‌حاج‌ میرزا علی‌ خوسفی‌ بود.

آیت الله‌ عبادی‌ دوران‌ ابتدایی‌ را در دبستان‌ ابن‌حسام‌ خوسفی  گذراند و پس‌ از طی‌ دوران‌ ابتدایی‌ وارد حوزه‌ علمیه‌ خوسف‌ شد. پس‌ از دو سال‌ به‌ بیرجند رفت‌ و در مدرسه‌  معصومیه‌ به‌ تحصیل‌ پرداخت‌. بعد از دو سال‌ اقامت‌ در این‌ شهر به‌ مشهد مقدس‌ عزیمت‌ نمود و مدت‌ ۱۳ سال‌ در حوزه‌ علمیه‌ این‌ شهر به‌ تحصیل‌ پرداخته‌ و از محضر ادبا و اساتید فراوانی‌ از جمله‌ آیات‌: میلانی‌، مجتبی‌ قزوینی‌، وحید خراسانی‌، میرزا جواد آقا تهرانی‌، مدرس‌ یزدی‌ و شیخ‌ هاشم‌ قزوینی‌ کسب‌ فیض‌ نمود.
وی‌ در سال‌ ۱۳۴۴‌به‌ نجف ‌اشرف‌ مشرف‌ شد و در مدرسه‌‌ حضرت‌ آیت‌ الله ‌ابوالقاسم‌ خوئی‌ به‌ تحصیل‌ پرداخت‌ و در آن‌ شهر از محضر آیت ‌الله ‌وحید خراسانی‌ و امام‌ خمینی‌ بهره‌ برد. هم‌ زمان‌ با تحصیل‌ در نجف‌ و پس‌ از آن‌ به‌ نمایندگی‌ از آیت ‌الله ‌وحید خراسانی‌ به‌ کشور کویت‌ رفت‌ و به‌ رتق‌ و فتق‌ امور شیعیان‌ آن جا پرداخت‌.
آیت ‌الله ‌عبادی‌ هم زمان‌ با آغاز نهضت‌ امام‌ خمینی‌ به‌ صف‌ مبارزین‌ پیوست‌ و در صحنه ‌های‌ مختلف‌ انقلاب‌ حاضر بود و در وقایع‌ نقاط‌ مختلف‌ کشور، به‌ویژه‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ سهم‌ مهمی‌ داشت‌. وی‌ در آن‌ هنگام‌ که‌ برخی‌ از روحانیون‌ سیاسی‌ ممنوع‌ المنبر و ممنوع‌ الخروج‌ بودند، به‌ دستور آیت ‌الله ‌خامنه‌ای‌ به‌ ایراد سخنرانی‌ در مسجد گوهرشاد مشهد پرداخت‌ و زمینه‌ را برای‌ فعالیت‌ دیگر خطبا و سخنرانان‌ در آن جا آماده‌ کرد.
بعد از انقلاب‌ در سال‌ ۱۳۵۹ از طرف‌ امام‌ خمینی‌ به‌ امامت‌ جمعه‌ زاهدان‌ و نماینده‌ ایشان‌ در سیستان‌ و بلوچستان‌ منصوب‌ شد. وی‌ در آن‌ خطه‌ به‌ وحدت‌ شیعه‌ و سنی‌ همت‌ گماشت‌ و به‌ مبارزه‌ با ضد انقلابیون‌ پرداخت‌.
آیت‌ الله ‌سید مهدی‌ عبادی‌ از طرف‌ مردم‌ استان‌ سیستان‌ و بلوچستان‌ در دوره‌ اول‌ و دوم‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ حضور داشت‌ و سرانجام‌ از طرف‌ آیت ‌الله ‌خامنه‌ ای‌ به‌ عنوان‌ امام‌ جمعه‌ مشهد مقدس‌ در سال‌ ۱۳۷۲ منصوب‌ شد و به‌ عنوان‌ نماینده‌ مردم‌ استان‌ خراسان‌ در سومین‌ دوره‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ حضور یافت‌.
وی‌ در بهمن ۱۳۸۳در مسیر بیرجند ـ مشهد در فیض ‌آباد دچار حادثه‌ تصادف‌ رانندگی‌ شد و به‌ علت‌ شدت‌ جراحات‌ در بیمارستان‌ بستری‌ شد و پس از بهبودی نسبی به مشهد بازگشت اما پس از گذشت چند روز دچار حمله ی قلبی شد و روز هفتم اسفند ماه ۱۳۸۳ در سن‌ ۶۹ سالگی‌ دار فانی‌ را وداع‌ گفت‌.
حجت الاسلام و المسلمین علم الهدی ، امام جمعه ی مشهد مقدس درباره شخصیت آیت الله سید مهدی عبادی، اظهار کرد: بعضی افراد آدم های متدینی هستند و برای دین و تعبد دینیشان خوب هستند اما در مقام درک ، توان و شعور عقلی افراد ضعیفی هستند و غالبا در تشخیص هایشان دچار مشکل می شوند. بعضی ها نیز از نظر جنبه های فکری آدم های قوی ای هستند و عقلانیتشان بالاست منتهی تعبد دینیشان ضعیف است. انسان مطلوب انسان جامع بین عقل و دین هست.
مرحوم آیت الله عبادی بهترین نماد به عنوان جامع بین عقل و دین بودند. شخصیت عقلانی ایشان به عنوان یک آدم اندیشمند ، متفکر ، آدم کاملا موقعیت شناس در همه ی شرایط و در مقام اجرا هم انسانی که مجموعه ی برنامه هایشان بر اساس عقلانیت و با یک هوشیاری خاصی که کمتر افراد در عرصه های اجرایی از این هوشیاری و این تعقل برخوردارند همراه بود و از نظر تعبد دینی هم یک اسوه و الگوی به تمام معنا بودند . لذا جمله ای که در آن می توانیم شخصیت ایشان را معرفی کنیم به عنوان یک شخصیت نادر و فوق العاده ؛ نماد جامع بین عقل و دین خواهد بود.
مرحوم آیت الله عبادی از افاضل بزرگوار گذشته ی حوزه ی علمیه ی مشهد و از علمای معظم شیعه در مراحل نهایی عمر بودند به عنوان یکی از علمای بزرگ در عرصه ی نظام و انقلاب و به عنوان یک خدمتگزار انقلابی مراحل نهایی عمرشان را گذراندند و در ابتدای جوانی هم جزء فضلای به نام و متدین حوزه ی علمیه ی خراسان به حساب می آمدند.
البته آثار اخلاقی و تقوا و تعبد ایشان در همه ی مراحل زندگی و فعالیت های اجتماعیشان به طوری که کاملا مشهود است بروز کرده بود. در آن دورانی که ایشان بعد از پیروزی انقلاب امام جمعه ی زاهدان و نماینده ی ولی فقیه و نماینده ی امام در سیستان و بلوچستان بودند و هم در مدتی که ایشان به مدت ۱۲ سال امام جمعه ی مشهد مشغول به فعالیت بودند همه ی آنچه را که دیگران از ایشان به یاد دارند وابسته ی به خاصیت تقوایی و دیانتی و تعبدی خاص ایشان بوده است که این حتی بقیه ی امتیازاتی که مرحوم آیت الله عبادی از نظر علم ، از نظر فقه و حتی در عرصه ی انقلاب به عنوان ابوالشهیدین ؛ پدر دو شهید داشتند در واقع اینها را تحت الشعاع آن شخصیت تعبدی و تقوای ایشان قرار داده بود.
مرحوم آیت الله سید مهدی عبادی از زبان برادرزاده ی ایشان، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد باقر عبادی ؛ نماینده محترم شهرهای بیرجند ، خوسف و درمیان: در مورد شخصیت مرحوم حضرت آیت الله عبادی امام جمعه ی فقید مشهد و عموی بنده واقعا ابعاد زندگی گسترده ای ایشان داشتند که من هم شاید نتوانم به طور کامل و جامع به آن اشاره کنم.
از جمله ویژگی های ایشان، ولایتمداری بود، عجیب به مقام معظم رهبری علاقه داشتند و عشق می ورزیدند و هرجا ولایت در خطر بود و یا احساس می شد هجمه ای بر علیه ولایت هست ایشان با تمام توان وارد می شدند. خطبه های ایشان هم گویای این است؛ عاشق امام راحل (ره) بودند ، به امام عشق می ورزیدند ، شاگرد امام بودند ، مردم داری فوق العاده ای ایشان داشتند و تواضع در برابر مردم زبان زد خاص و عام بود به گونه ای که واقعا مردم همه احساس می کردند که ایشان از خود مردم هستند و جدای از مردم نیستند.
عشق و علاقه ی خاصی مردم به ایشان داشتند که تشییع جنازه ی ایشان بنا بر نظر بسیاری که بارها اظهار کرده اند بعد از تشییع جنازه ی امام راحل (ره) عظیم الشان تا الان پر شکوه ترین تشییع جنازه ای بوده که شکل گرفت، مردم خیلی حضور پیدا کردند و حتی زمانی مادر شهیدی این سخن را بر زبان جاری کرد که بعد رفتن ایشان ما احساس یتیمی می کنیم یعنی این نشان دهنده ی ارتباط عاطفی قوی ایشان با مردم بود.
در بحث امر به معروف و نهی از منکر جدی بودند، منتهی از بس ایشان مهربان بود خود امر به معروف و نهی از منکر ایشان بسیار تاثیرگذار بود چون همگان می فهمیدند که براساس غرضی نیست ، بر اساس احساسات نادرست نیست، همه اش از سر دلسوزی ، محبت ، شفقت بود برای همین هم یک تاثیرگذاری خاصی امر و نهی ایشان در مردم و مسئولین مشاهده می شد.
از جهت علمی عرض کنم که ایشان شاگرد بسیاری از بزرگان هستند ، امام راحل (ره) عظیم الشان ، مرحوم آیت الله خوئی ، مرحوم آقا شیخ مجتبی قزوینی ، آیت الله میلانی ، میرزا جواد آقا تهرانی ، مدرس یزدی و همین طور شاگرد مرجع عالیقدر حضرت آیت الله وحید خراسانی بودند که در واقع همگان در آن زمان می گفتند آیت الله وحید خراسانی دو شاگرد بارز و برجسته اگر داشته باشند یکی از آنها مرحوم آیت الله عبادی بود.
مولوی محبی از علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان نیز در مورد شخصیت آیت الله عبادی اظهار کرد: حاج آقای عبادی چندین سال اینجا (زاهدان) بودند. زمان اول انقلاب بود و یک سری مسائل حاد اینجا وجود داشت. لیکن ایشان با سیاست ، بینش و بصیرتی که داشتند اوضاع را کاملا در نظر می گرفتند و برای وحدت مسلمین که مسئله ی بسیار حساسی در اینجا بود مجالسی برگزار می کردند و بیاناتی داشتند.
من خودم در تمامی این چند سال با ایشان بودم ولی کلمه ای که خلاف وحدت باشد از ایشان نشنیدم و همه‌ی سعیشان این بود که تا حداکثر از همه ی امکاناتی که در اختیارشان بود به همه برسد. آقای عبادی انسانی متواضع و صاحب دل بودند و اگرچه همه به ایشان محبت نمی کردند ولی ایشان به همه محبت داشتند. من خودم از اولین کسانی بودم که با ایشان آشنا شدم.
ما تقریبا یک ماه در خط مقدم جبهه بودیم و حاج آقا هم لباس رزم پوشیدند. حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر بودیم که نصفی شیعه و نصفی سنی بودیم که ایشان به اینان رسیدگی می کرد در حالی که مسئولین آنجا به ایشان پیشنهاد می کردند که نرو و اینجا برایتان خطرناک است ولی ایشان می رفت که گاهی مرا همراه می کرد و گاهی تنها می رفت و هنگامی که دو پسر بزرگوارش شهید شدند ما فکر می کردیم که این آدم شکسته می شود و شاید در برنامه ها کمتر حضور یابد ولی تفاوتی نکرد. ایشان به مانند یک انسان مجاهد پیش رفتند و از جبهه هم که برگشتیم این حالات وجود داشت و تا آخر که ما بودیم دیدیم که روحیه ی ایشان بسیار بالاست و با اینکه مشکلات متعددی برای ایشان وجود داشت ولی خودشان استوار بودند.

دسته بندی شده در:

نوشته شده توسطمجید عسکری