حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضایی ، امام جمعه ی بیرجند

بسم الله الرحمن الرحیم

خدا را شاکریم که توفیق داریم برای اولین بار همایش بزرگداشت ابوالشهیدین آیت الله عبادی ؛ مرد اخلاص ، مرد عمل ، مردی که ابتلائات الهی به سراغش آمد و روسپید از همه ی این ابتلائات بیرون آمد و در نهایت به محضر معشوق شتافت را برگزار کنیم. افتخار داریم که در حرم اهل بیت در قم و در سال های قبل از انقلاب و اوایل انقلاب در محضر آیت الله عبادی بودیم و این شخصیت بزرگ به عنوان نماینده ی طلاب بیرجندی در حوزه ی علمیه در قم بودند (طلاب شهرستان های کشور در قم برای خودشان نماینده انتخاب می کردند) در جمع طلاب بیرجندی آیت الله عبادی به عنوان نماینده انتخاب شدند و این جانب که در آن شرایط نوجوان بودم و طلبه ی ابتدایی بودم که وارد قم شده بودم توفیق داشتم در محضرشان باشم و با توجه به طراوت جوانی و از طرفی هم زمینه های خوبی که در قم بود توفیق داشتیم در محضرشان باشیم و در این راستا به قدر خودمان کمک کنیم تا طلابمان پیشرفت کنند و خودمان نیز از این شخصیت بزرگ و علمی استفاده کنیم. همین رابطه باعث شد من به عنوان طلبه ی نوجوان که در فرصت تعطیلاتم به روستای پدری ام ؛ شاخن بیرجند آمده بودم و ایشان نیز در این زمان به عنوان نمایندگی حضرت امام و بعد از آن نمایندگی مقام معظم رهبری به زاهدان رفته بودند و نماینده ی ایشان در سیستان و بلوچستان بودند. این شخصیت بزرگ زمانی برای بازدید از بیرجند تشریف آورده بودند و سپس به درخش ، به همراهی آقای امینی که یکی از متدینین این خطه بودند رفتند. من در یکی از روزهایی که در روستای پدری ام بودم دیدم که به من گفتند که فردی از طرف آیت الله عبادی آمده و با شما کار دارد. ما سراغ این شخص رفتیم و دیدیم که راننده ی آیت الله عبادی هستند. بزرگی شخصیت آیت الله عبادی همین بس که ایشان یک طلبه ی کوچک را با محبت و عنایت خودشان توجه داشتند فرموده بودند که فلانی به شاخن آمده است و ظهر ما در درخش مهمان هستیم ، ایشان هم تشریف بیاورند ناهار را با هم باشیم و همدیگر را ببینیم. ببینید یک شخصیت بزرگ ، یک عالم ، کسی که نمایندگی حضرت امام (قدس سره) را در یک استان بزرگ دارد و خودش نیز جایگاه فاخر علمی و شخصیتی دارد ، حتی یک طلبه ی بسیار کوچک از نظر ایشان مورد غفلت قرار نمی گیرد و به او توجه می کنند و ما دلیل اینکه افتخار می کنیم و مرید ایشان بودیم و دوستشان داشتیم همین بزرگواری هایی بود که “بابه اقتدی عدی بالکرم” . این بزرگواری از آن خاندان عصمت و طهارت است که ایشان هم از اجداد طاهرینشان این را گرفته بودند.

من خاطره ای هم دارم که زمانی که ایشان مشهد تشریف آورده بودند با جمعی از دانشگاهیان به محضرشان رفتیم و در دفترشان به خدمتشان رسیدیم. من آنجا پیشنهاد کردم که حاجاقا شما با توجه به جایگاهی که دارید و زمینه هایی که هست ، مکانی را برای طلاب در قم اختصاص بدهید و بخرید که این عالم بزرگوار این پیشنهاد را پذیرفتند و بعدا در قم خانه ای که متعلق به خودشان بود را وقف طلاب کردند که هنوز هم هست و طلاب و روحانیون از آن استفاده می کنند. نکته ای که برای من جالب بود این بود که ایشان فرمودند که آقای رضایی ، وقتی من مشهد آمدم با همه ی جایگاهی که داشتم و به دستور مقام معظم رهبری آمدم و اینجا تمام تشکیلات دفترم را که به آن نیاز دارم خودم ساماندهی کردم. یعنی این پیام را به ما دادند که شما باید روی پای خودتان بایستید و باید خودتان تلاش کنید و امکاناتی که مورد نیاز هست را داشته باشید.

شخصیت علمی و معنوی آیت الله عبادی و زحماتی که ایشان در حوزه ی علمیه ی سیستان و بلوچستان کشیدند، زحمات طاقت فرسای ایشان در آن خطه ، در آن شرایط سخت ، در اوایل انقلاب ، بعد از جنگ و زمان جنگ ، دو نوگل ایشان ، فرزندان عزیزشان به شهادت رسیدند و ایشان با صبوری و  با متانت تحمل کردند، مردمی بودن این عالم بزرگوار که در خراسان بزرگ زمانی که مردم می خواهند به عنوان خبرگان رهبری رای بدهند ، اولین رای نصیب این عالم بزرگوار می شد و این به دلیل ارتباط وسیعی است که با مردم داشتند و در نهایت آن وصیتی که این بزرگوار داشتند که در کنار شهدا دفن شوند و به دنبال هیچ گونه ظواهر و مسائل ظاهری نبودند و این ویژگی ها از آیت الله عبادی یک شخصیت الگو و شخصیتی که طلاب ، علما و روحانیونمان می توانند از زندگی ایشان درس بگیرند، ساخت.

امیدواریم که خداوند به ما توفیق دهد که یاد و نام این شخصیت ها را احیا کنیم. ما توفیق پیدا کردیم بعد از تلاشی که شد مجموعه ای از خطبه های عبادی – سیاسی ؛ خطبه های پر محتوای ایشان را جمع آوری کنیم ، مستندسازی کردیم و این مجموعه به عنوان یک کتاب منتشر شد و امیدواریم از محتوای علمی این کتاب هم دانشمندان ، علما و فضلا استفاده کنند و ما در آینده بتوانیم سایر بحث های علمی و خطبه های ایشان را بدست آوریم و ان شاءالله پیاده کنیم و مجموعه آثار ایشان را منتشر کنیم . از درگاه حضرت حق می خواهیم که شفاعت این عالم بزرگوار ، مخلص و فداکار را نصیب و روزیمان بکند و همان طور که در دنیا ایشان محبت و عنایت داشتند و کوچک ها را هم می دیدند و به طلاب کوچکی نظیر من توجه داشتند ، ان شاءالله در آخرت هم از شفاعت این عالم بزرگوار برخوردار باشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

منبع : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی

دسته بندی شده در:,

نوشته شده توسطمقداد عبادی